JOURNAL.DANCE.LV

May 29, 2018 at 11:05 pm

Festivālā “Laiks dejot” viesosies izrādes no Lietuvas, Igaunijas un Somijas

Festivālā “Laiks dejot” viesosies izrādes no Lietuvas, Igaunijas un Somijas
Print pagePDF page

Ikgadējā starptautiskajā laikmetīgās dejas festivālā “Laiks dejot”, kas no 2. līdz 6. jūnijam norisināsies Rīgā, viesosies četras izrādes no Igaunijas, Lietuvas un Somijas – valstīm, kas tāpat kā Latvija šogad atzīmē 100 gadu jubileju.

Otrdien, 5. jūnijā, plkst. 19.00 peldošajā galerijā “Noass” būs skatāma horeogrāfu dueta “Roosna & Flak” izrāde “Pirmkustinātājs”. Kūli Rosna (Igaunija) un Kenets Flaks (Norvēģija) sadarbojas kopš 2008. gada un ir izmēģinājuši plašu tēmu loku, ieskaitot ekoloģiju, mitoloģiju, interneta kultūru un totalitārismu. Viņu darbu pamatā ir dejojoša ķermeņa iespējas un ierobežojumi dialogā ar digitālajām tehnoloģijām. Izrādē “Pirmkustinātājs” mākslinieki darbosies ar kustību kā cēloni un sekām, brīvību un arī neizbēgamību. Skatītāji izrādē tiks ieaicināti elpojošā, dzīvā universā, bez īsta sākuma un beigām, kur viss ir kustībā un jebkas ir saistīts ar visu citu.

Otrdien, 5. jūnijā, plkst. 21.00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā “Zirgu pasts” viesosies somu dejas apvienība “Gruppen Fyra” ar horeogrāfa Anti Lahti izrādi “Garie vadi”, kas ir cieņas apliecinājums visiem tehniskajiem darbiniekiem aiz skatuves. “Kaut jūs viņus neredzat, bez viņiem izrādes nevarētu notikt. Viņi ir tie, kas mierīgi lasa visas pamācības, kad citi jau ir padevušies. Ir noteikts cilvēku tips, kam piemīt dabisks talants pareizi apieties ar tehniskajām ierīcēm. Viņi var salabot tavu klēpjdatoru, tikai skatoties uz to. “Garie vadi” ir dejas izrāde par tehniskajiem darbiniekiem, vadiem, kabeļiem, gaismu un skaņu, elektrību un sadarbību,” stāsta izrādes veidotāji. Apvienība “Gruppen Fyra” dibināta 1998. gadā un ir kā svaiga vēsma somu laikmetīgās dejas pasaulē. Viņu stils – veidot kvalitatīvu un viegli saprotamu, humora caurvītu deju – allaž ticis uztverts ar lielu sajūsmu. Izrāde “Garie vadi” Somijā kļuva par īstu grāvēju un tikusi izrādīta daudzos festivālos.

Trešdien, 6. jūnijā, plkst. 18.00 Dailes teātra Mazajā zālē būs skatāma Lietuvas dejas teātra “Aura” lielformāta izrāde “Godos. Dejas teātris Aura, kas dibināts kā deju studija 1980. gadā, uzskatāms par laikmetīgās dejas pamatlicēju Lietuvā. Izrāde “Godos“, atsaucoties uz lietuviešu mītiem un leģendām, atklāj pasauli, kurā savijas pagātne, tagadne un nākotne, satiekas sieviešu jutekliskums, noslēpumainas mitoloģiskas būtnes un futūristiskas vīzijas: “Kas slēpjas noburta vilkača kažokā? Kādus buramvārdus lieto mūsdienu raganas? Kas atnes laimi, ja mēs vairs neticam rūķīšiem? Neuzkrītoši atsaucoties uz lietuviešu mītiem un leģendām, dejotāji kustas rakstos, formās un ritmos, kas atgādina aužamo steļļu klaboņu. Mūsdienu cilvēks sēžas šajās stellēs un auž jostu, kas ir tikpat krāsaina, cik mūsu dzīve: piepildīta ar domām par to, kas mēs esam šodien un par ko mēs kļūsim rīt.” Pirmo izrādes cēlienu veidojušas horeogrāfes Anne Ekenesa un Pija Holdena (“Panta Rei” dejas teātris, Norvēģija), savukārt otrā cēliena horeogrāfe ir dejas teātra “Aura” dibinātāja Birute Letukaite.

Igauņu horeogrāfs, dejotājs un mūziķis Karls Sakss festivālā viesosies ar solo darbu “Stāvoklis un dizains”, kas būs skatāms trešdien, 6. jūnijā, plkst. 21.00 LKA teātra mājā “Zirgu pasts”. Karls Sakss izrādē darbojas, apspēlējot tiesas zāles hierarhiju: “Izpildvara un aizdomās turētie tiek reprezentēti ar arhetipiem, elementi un artefakti ir pierādījumi, savukārt liecinieka vietā sēž nobijies mākslinieks. Lai atrastu pareizo atrisinājumu, viņi izmanto rituālu paragrāfus un augšāmcelto arhīvu. Argumenti un iebildumi tiek samierināti caur likumīgu fizisko hierarhiju un bezkaunīgu formalitāti.” Izrāde “Stāvoklis un dizains” 2017. gadā saņēmusi Igaunijas Teātra savienības balvu kā labākā dejas izrāde. Karls Sakss ir jau pazīstams Latvijā – viņš ticis nominēts “Spēlmaņu nakts” balvai par horeogrāfiju izrādei “Vaņa” (Ģertrūdes ielas teātris, 2014).

Viesmākslinieki festivāla ietvaros vadīs arī meistarklases un darbnīcas dalībniekiem ar priekšzināšanām laikmetīgajā dejā. Vairāk informācijas: http://www.laiksdejotfestivals.lv.

Šogad festivāls “Laiks dejot” svin divdesmit gadus, kopš 1998. gadā tas aizsākās kā Latvijas horeogrāfu laikmetīgās dejas izrāžu vakari. Gadu gaitā “Laiks dejot” attīstījies par starptautisku festivālu un centrālo Latvijas laikmetīgās dejas notikumu. Festivālā viesojušies dalībnieki no gandrīz trīsdesmit valstīm. Viņu vidū tādi ievērojami mākslinieki kā kompānija “Tere O’Connor Dance” un Anna Liva Janga (ASV), Ko Murobuši (Japāna), Frančesko Skaveta un “Haugen Productions” (Norvēģija), Martins Šiks (Šveice), Benno Vorhams (Zviedrija/Nīderlande), Abdala Omari (Sīrija/Beļģija), Aleksandrs Pepeļajevs, Tatjana Gordejeva, dejas teātris “Iguana” (Krievija), Hilels Kogans, Josi Bergs, Odeds Grafs (Izraēla), “Editta Braun Company“, Oļegs Suļimenko (Austrija), Helēna Katala (Francija) un Kozmins Manolesku (Rumānija).

Plašāka informācija http://www.laiksdejotfestivals.lv un https://www.facebook.com/festivalsLaiksDejot.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā. Ja biļetes nebūs izpirktas iepriekšpārdošanā, tās varēs iegādāties pirms izrādes norises vietā.

Festivālu rīko biedrība “Party“.
Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Kultūras akadēmija, LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs, “Noass”.

Foto: skats no kompānijas “Gruppen Fyra” (Somija) izrādes “Garie vadi”, foto: Rīka Sundkvista.

0 likes Kalendārs
Share: / / /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.