JOURNAL.DANCE.LV

August 27, 2015 at 9:33 am

Nauda, vara, slava. Par dejas nometni Ķīnā

Nauda, vara, slava. Par dejas nometni Ķīnā
Print pagePDF page

Agate Bankava, Eva Kronberga un Ivars Broničs

Laika posmā no 14. jūlija līdz 5. augustam pieci laikmetīgas dejas pārstāvji no Latvijas – Olga Žitluhina, Eva Kronberga, Agate Bankava, Andris Kačanovskis, Ivars Broničs – piedalījās pirmajā Ķīnas un Centrāleiropas dejas apmaiņas programmā “Dance Summer Camp” (Dejas vasaras nometne).  Dejas apmaiņas programmu izveidojusi Ķīnas Kultūras ministrija sadarbībā ar Šanhī provinces Kultūras departamentu un Kijanas (Xi`an) konservatoriju, liela iniciatīva programmas izveidē bija  Olgai Žitluhinai. Vasaras nometnes mērķis bija sapulcēt jaunos horeogrāfus, talantīgus dejas studentus un dejas profesionāļus no Centrāleiropas un Austrumeiropas, lai pētītu Ķīnas vēsturi un tradīcijas, kā arī lai mācītos citam no cita kultūras un dalītos ar dejas prasmēm. Par Ķīnā piedzīvoto “DANCE.LV žurnālam” raksta un fotoattēlos rāda trīs no Latvijas pārstāvjiem – Agate Bankava, Eva Kronberga un Ivars Broničs.

Ceļā uz Ķīnu bija mazliet bail, jo mīts, ka ķīnieši ir darba mašīnas, lika zaudēt daļu pārliecības par savām spējām. Bet, satiekot un strādājot ar viņiem vienā telpā trīs nedēļu garumā, nonācām pie secinājuma, ka nav tik traki, kā sākumā šķitis – ķīnieši arī nogurst, raud, smejas, priecājas un bauda. Beigās pat sanāca, ka eiropieši bija tie, kuri uzdeva tempu. Neskatoties uz sastaptajām grūtībām un pārbaudījumiem, ir gandarījums par braucienu, kura laikā brīva diena skaitījās tā, kura tiek pavadīta autobusā, lai nonāktu nākamajā galamērķī.

Ķīnas skatuves māksla ir skaista – acij un sirdij tīkama, bet diemžēl tā lielākoties šķiet “neīsta” – viss redzamais ir iemācīts, pat iekalts, un visam ir savi rāmji, no kuriem nav ļauts atkāpties. Droši vien tas ir veids, kā tiek saglabāts šīs mākslas autentiskums. Diemžēl netika piedāvāta iespēja apmeklēt kādu no demonstrācijās redzētajiem priekšnesumiem pilnā apjomā, jo redzētais lika nojaust, ka uz skatuves redzamais ir iespaidīgs notikums.

Tāpat kā kostīmi un dekorācijas uz skatuves arī ēkas ir grezni rotātas. Un dabas skaistums liek uz brīdi apstāties, ievilkt elpu un kavēties mirklī.

Daudz laika tika veltīts kultūras un vēsturiskā mantojuma iepazīšanai. Diezgan pārsteidzoši bija tas, ka lielākajai daļai ķīniešu studentu ar kultūru un tradīcijām saistītā informācija bija tikpat liels pārsteigums un jaunums kā eiropiešiem. Šajā brīdī rodas vēlme jautāt, kur ir pazudušas tās lietas, kas visai pārējai pasaulei ir Ķīnu raksturojošas? Studentu zināšanas ar mākslu saistītos jautājumos bija diezgan skopas. Bija arī pārsteigums par redzēto rīta nodarbībās, kuru laikā tika praktizēts kungfu un taidzi, jo no visiem klātesošajiem radās iespaids, ka Eiropā šīm lietām cilvēki pievēršas vairāk. Iespējams, ka tam īsti vairs neatliek laika, jo jaunieši brīvo laiku lielākoties pavada, izmantojot viedtālruņu čata un selfiju iespējas.

Nauda, vara, slava ir vieni no pirmajiem vārdiem, kas nāk prātā, atsaucot atmiņā Ķīnā pavadīto laiku. Vairākkārt izdzirdot šo vārdu savienojumu dažādās situācijās, šķiet, ka šīs jau labu laiku ir bijušas un joprojām ir nozīmīgas vērtības Ķīnā. Daba ir varena, arhitektūra izcakināta un rada bagātības iespaidu, bet joprojām viens no lielākajiem notikumiem dzīvē ir kļūt slavenam. Iespējams, šādi nežēlīgi noteikumi ir lielās nācijas dzinējspēks. Jāpiemin, ka arī mēs, ārzemnieki, izbaudījām vienu no šīm privilēģijām – trīs nedēļu garumā bijām kļuvuši slaveni. Pēc uzstāšanās mūs atpazina veikalu pārdevēji, ikdienā ar mums vēlējās iepazīties ikviens vietējais iedzīvotājs, ejot pa ielu aiz sevis dzirdējām izsaucienus ‘beautiful’ un ‘handsome’ (skaisti – angļu bal.) . Neizpalika arī fotografēšanās ar vietējiem iedzīvotājiem un ārkārtējs prieks gan mūsu, gan viņu acīs. Kaut šis prieks ilga tikai trīs nedēļas, jutāmies kā īstas kinozvaigznes. Projekta beigās daiļā dzimuma pārstāvēm no Latvijas tika piešķirti tituli: ‘Most beautiful and 2nd most beautiful girls in this summer camp’ (skaistākā un otrā skaistākā meitene šajā vasaras nometnē – angļu val.).

Dance Summer Camp Ķīnā

0 likes Ārzemju pieredze , No iekšpuses
Share: / / /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.