JOURNAL.DANCE.LV

May 6, 2015 at 11:35 am

Starptautiskie sasniegumi un apbalvojumi Latvijas baletā

Starptautiskie sasniegumi un apbalvojumi Latvijas baletā
Print pagePDF page

Gunta Bāliņa

Šajā pavasarī notikuši vairāki Starptautiski konkursi, kuros piedalījušies un apbalvojumus saņēmuši Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi.

Spoleto Starptautiskais dejas konkurss (Itālija)

Jau vairāk nekā 10 gadus Itālijas pilsētā Spoleto notiek Starptautiskais dejas konkurss, kurā jau vairākus gadus piedalās Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi pedagoģes Zanes Lieldidžas-Kolbinas vadībā. Savulaik Spoleto Starptautiskajā dejas konkursā piedalījušies šodien jau pasaules slavu ieguvušais Milānas operas baleta solists Timofejs Andrijašenko, arī rīdzinieki Evelīna Godunova, Aleksandrs Osačijs, Alise Prudāne, Donāts Rudzītis, Paula Liedidža-Kolbina, Lauma Berga.

Šogad konkurss notika no 22. līdz 28. martam un tajā varēja vērot gan klasiskā baleta, gan laikmetīgās dejas priekšnesumus, kā arī horeogrāfu veikumu, jo konkursa norisē atsevišķa sadaļa tika atvēlēta tieši jaunajiem horeogrāfiem. Konkursanti tiek iedalīti trijās vecuma grupās: 12 – 14, 14 – 17 un 18 – 24 gadi (vislielākais dalībnieku skaits parasti ir vidējā vecuma grupā), un konkurss norisinās trijās kārtās. Katrs no dejas žanriem tiek vērtēts atsevišķi. Pēc nolikuma jaunākās grupas dejotāji pirmajās divās konkursa kārtās izpilda divas variācijas un trešajā kārtā drīkst atkārtot vienu no iepriekšējo kārtu variācijām. Kā paskaidro Zane Lieldidža-Kolbina, variācijas var būt arī iestudētas kā jaunas oriģinālas horeogrāfijas, bet apvienojot konkrētus klasiskās dejas elementus (piruetes, lēcieni utt.) atbilstoši vecuma grupai. Kā ļoti būtisku un nozīmīgu faktu Zane min arī to, ka konkurss ir iedalīts divās kategorijās: A kategorija – profesionāļi un B kategorija – amatieri.

Šogad konkursā piedalījās RHV trešās klases audzēknes Nikola Bloma, Grieta Grīnberga un Katrīna Brizgunova. Grieta ieguva pirmo vietu un Nikola otro vietu.

Parīzes liesmas

Laura Grieta Grīnberga “Parīzes liesmas”

Zane Lieldidža-Kolbina: “Konkursa atmosfēra – ļoti jauka, radoša un uz sadarbību vērsta. Ļoti profesionāli, savu jomu zinoši pedagogi. To pašu var teikt par visu konkursa radošo komandu.

Patīk, ka konkursā ir sadalījums vecuma grupās un arī sadalījums pa žanriem. Dejotājiem ir iespēja izvēlēties piedalīties gan klasiskās dejas žanrā, gan arī laikmetīgās horeogrāfijas žanrā. Parasti starptautisko konkursu nolikumos ir rakstīts, ka, piemēram, jāizpilda divas klasiskās dejas variācijas un vienu laikmetīgās dejas horeogrāfiju, šajā konkursā šie divi dejas žanri ir atdalīti atsevišķos konkursos. Konkurss ir pārbaudījums gan audzēkņu profesionālajam līmenim, gan arī sava veida nervu slodze. Prieks, ka meitenes to visu izturējušas un tagad gatavojas jau nākamajam starptautiskajam baleta konkursam.”

Esmeraldas variācija

Nikola Anna Bloma dejo Esmeraldas variāciju
XI Bērnu un jauniešu starptautiskais horeogrāfijas konkurss „Rīgas Pavasaris 2015” un Horeogrāfu konkurss

Starptautiskais konkurss, kas norisinājās no 23. līdz 27. aprīlim, dāvā iespēju jaunajiem dejotājiem un horeogrāfiem citam citu iepazīt un novērtēt, saņemt konsultācijas kopēju projektu veidošanā, kā arī dalīties iepriekšējā pieredzē. Konkursa dalībniekus vērtē profesionāla žūrija no Latvijas, ārvalstu horeogrāfi un mūsdienu mākslas speciālisti.

Konkursa mērķis ir popularizēt dejas nozīmi harmoniskas personības izaugsmes procesā, veicināt jaunas un radošas dejas horeogrāfijas attīstību, atbalstīt deju asociāciju un pedagogu starptautisku sadarbību, kā arī informācijas apmaiņu.

Šogad konkursā Rīgas pavasaris” apbalvojumus saņēma sekojošas RHV audzēknes: Grieta Grīnberga (ped. Z. Lieldidža-Kolbina) – 1. un  3. vieta un balva “Jaunā baleta cerība”, Nikola Anna Bloma – 2. vieta. Savukārt skolotāja Regīna Kaupuža horeogrāfu konkursā ieguvusi 3. vietu, bet skolotāja Diāna Manceviča – veicināšanas balvu.

 

Kultūras ministrijas balvas par sasniegumiem starptautiskos konkursos, izstādēs un skatēs piešķirta RHV audzēkņiem un skolotājiem: 

  • Jekaterinai Juhinai par izciliem sasniegumiem Starptautiskajā Jauno dejotāju konkursā Tallinā, Igaunijā;
  • Justīnai Teličenai par izciliem sasniegumiem II Starptautiskajā Baltijas baleta konkursā Rīgā, Latvijā;
  • Stīnei Elīzai Kristapsonei par izciliem sasniegumiem II Starptautiskajā Baltijas baleta konkursā Rīgā, Latvijā;
  • Skolotājai Indrai Lapšinai par pedagoģisko ieguldījumu audzēknes Jekaterinas Juhinas sagatavošanā Starptautiskajam Jauno dejotāju konkursam Tallinā, Igaunijā;
  • Skolotājai Ritai Harlapai par pedagoģisko ieguldījumu audzēknes Justīnas Teličenas sagatavošanā II Starptautiskajam Baltijas Baleta konkursam;
  • Skolotājai Regīnai Kaupužai par pedagoģisko ieguldījumu audzēknes Stīnes Elīzas Kristapsones  sagatavošanā II Starptautiskajam Baltijas Baleta konkursam.
0 likes Balets #
Share: / / /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.