JOURNAL.DANCE.LV

May 24, 2012 at 1:30 pm

Baleta festivāls noslēgsies ar ASV dejas kompānijas „Ailey II” izrādi

Baleta festivāls noslēgsies ar ASV dejas kompānijas „Ailey II” izrādi
Print pagePDF page

17. Starptautiskais Baltijas Baleta festivāls noslēgsies pirmdien, 28. maijā plkst.19:00 Latvijas Nacionālajā operā, kad ar Latvijas Mobilā Telefona un ASV vēstniecības Rīgā atbalstu pirmo reizi Baltijā savas Eiropas tūres ietvaros uzstāsies populārā ASV dejas kompānija „Ailey II”. Elvins Eilijs (1931 – 1989) un viņa 1958. gadā Ņujorkā izveidotā trupa “Elvina Eilija Amerikas dejas teātris” (Ailvin Ailey American Dance Theater) ir Amerikas modernās dejas klasiķi, kuri būtiski ietekmējuši turpmāko dejas mākslas attīstību visā pasaulē. Kompānijas mājas lapā rakstīts, ka kopš savas dibināšanas viņi dejojuši 23 mijoniem cilvēku 71 pasaules valstī, un kur nu vēl tie miljoni, kas viņus redzējuši TV pārraidēs. “Eilijs II” (Ailey II), kas viesosies Latvijā, ir kompānijas jauniešu grupa, kas dibināta 1974. gadā, un par tās māksliniecisko vadītāju Elvins Eilijs nozīmēja izcilu dejotāju un pedagogu Silviju Votersu (Sylvia Waters). Viņas vadībā „Ailey II” ir izveidojusies par vienu no populārākajām ASV deju kompānijām, kas daudz un ar lieliem panākumiem uzstājas ārzemēs un savā valstī.

Izrādē Rīgā „Ailey II” uzstāsies ar savu dejas izrāžu labākajiem fragmentiem un numuriem – „Echoes”, „Splendid Isolation II”, „The Hunt”, „Revelations”. Tikai viens no darbiem – “Revelations” – ir paša leģendārā Elvina Eilija horeogrāfija, kura tapusi 1960. gadā. Vispopulārākajā un kritiķu visvairāk novērtētajā Eilija izrādē iedvesma smelta no horeogrāfa atmiņām par dzīvi Teksasā un blūza, spiričuellu un gospeļu melodijām. DANCE.LV žurnāls pirms vairākiem gadiem kādā Ohaio štata mazpilsētā redzēja “Ailey II” koncertu. Lielākā vērtība bija iespēja redzēt darbus, kuri tapa trupas pirmsākumos un vēlāk kļuva par klasiku un atskaites punktu sekotājiem. Tie sniedz ieskatu dejas vēsturē un atbild uz jautājumu, kāpēc šie mākslinieki ir īpaši, ko viņi mainīja un panāca savā laikā. Savukārt vēlāk tapušajās izrādēs, lai arī izmanto līdzīgus principus kompozīcijā, dejotāji ir varbūt pat vēl virtuozāki, tomēr zūd liela daļa no satura, no sākotnējās motivācijas, saglabājot tikai formālos aspektus. Dejas kā soļu un formu mākslas cienītāji turpina gūt baudu. Tie, kas redz kustību mākslu kā komunikācijas ar pasauli veidu, novērtē vēstures stundu. Šajā kontekstā lieliski var saprast nesen aizsaulē aizgājušo leģendāro ASV horeogrāfu Mersu Kaningemu (1919 – 2009), kurš visu mūžu turpināja iet līdzi laikam, eksperimentēt un kurš novēlēja savai trupai turpināt pastāvēt vēl divus gadus pēc viņa nāves un tad pārtraukt darbību. No otras puses, nav slikti, ka par vēsturi tiek atgādināts, jo tad vismaz no jauna netiek izgudrots velosipēds. Elvina Eilija trupa veic arī sociālās funkcijas, rīkojot meistarklases, uzstājoties skolās. Viņi ir atvērti, arī pavisam tiešā nozīmē – kompānijas ēkai Ņujorkā ir lieli stikla logi, tiem pretī uz ielas ērti soliņi, un tie, kas paši nav gatavai mesties afroamerikāņu dejas kultūra pieredzē, omulīgi ēd sviestmaizi un skatās.

Ieskatam un iedvesmai iespējams noskatīties fragmentus no “Revelations

“Pirmo reizi Elvinu Eiliju redzēju 1981. gadā Bostonā un tas bija viens no neaizmirstamākajiem priekšnesumiem manā dzīvē. Tas bija kā sapnis – atvest Eiliju šeit uz Rīgu. Paldies Litai Beiris un Starptautiskajam Baltijas Baleta festivālam par ieguldīto darbu. Mēs ASV Vēstniecībā Rīgā esam ļoti saviļņoti,” stāsta Eimija Storova, ASV vēstniecības preses un kultūras atašeja.

Ailey II” ir slavena ar to, ka viņu artistiskajā priekšnesumā ir sakausēts Amerikas labāko jauno, talantīgo dejotāju gars un enerģija ar mūsdienu izcilāko horeogrāfu radošajām vīzijām un viņu profesionālo degsmi un prasmi šo vīziju realizācijā. Kompānijas pamatsastāvā ir 12 dejotāji, kuri ieguvuši izglītību Elvina Eilija skolā. Šī jauno dejotāju kompānija veidojas kā tilts starp skolu un profesionālo pasauli, kur jaunajiem māksliniekiem ir iespēja spodrināt savu dejas tehniku un stilu, kā arī gūt radošo pieredzi.

Jāmin, ka esošajiem un topošajiem dejas profesionāļiem deju kompānijas „Ailey II” dejotāji izrādes dienā, 28. maijā, sniegs bezmaksas laikmetīgās dejas meistarklasi, kura notiks deju studijā „Dzirnas” (Brīvības gatvē 224) no plkst. 11:00 līdz 12:30. Pieteikšanās līdz 25. maijam, rakstot uz e-pastu studijadzirnas@gmail.com.

Sīkāka informācija festivāla mājas lapā www.ballet-festival.lv, kā arī sociālajos tīklos Twitter un Facebook. Biļetes uz „Ailey II” izrādi nopērkamas „Biļešu Paradīzes” un Latvijas Nacionālās operas kasēs.

0 likes Balets , Kalendārs , Ziņas #
Share: / / /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.