JOURNAL.DANCE.LV

January 12, 2012 at 10:12 am

2011. gada hronika. I daļa

2011. gada hronika. I daļa
Print pagePDF page

Vēlreiz laimīgu 2012. gadu! Pirmo gadu, kuru DANCE.LV žurnāls dzīvos no 1. janvāra līdz 31. decembrim (ja nu nekas nenotiks – Tikai gads līdz pasaules galam). Sveicam visus dejotājus un horeogrāfus, skatītājus un lasītājus un vēlam laimi, prieku, veselību, jaunas iedvesmas un idejas, vecas vērtības un stabilus ienākumus!

Lai arī par 2011. gadu esam īsti droši tikai sākot ar mūsu dzimšanas dienu 2011. gada 29. aprīlī, piedāvājam 2011. gada dejas hroniku. Saraksts sanāca garu garais, ietverot gan Latvijas laikmetīgās dejas, gan baleta, gan dažus ārvalstu notikumus un citus dejai tuvus faktus. Bažas par to, ka laikmetīgās dejas vietnei būs maz, par ko rakstīt, pamazām pārtop nespējā uz visu paspēt aiziet un par visu paspēt uzrakstīt. Bet tā jau ir mazākā bēda, vienmēr jau kāds nāk palīgā. Tā nu mūsu gada lielprieks ir tas, ka dejas notikumu ir tik daudz! Ja pamanījāt, ka kāds būtisks fakts nav pieminēts, rakstiet!

2011.gads

7.–14. janvāris. Ņujorkā ik gadu notiek Association of Performing Arts Presenters konference, tur ir tik daudz dejas un teātra izrāžu, ka pat grūti iztēloties, kur nu vēl noskatīties. DANCE.LV žurnāls cenšas, cik bieži vien iespējams, izbraukt ārpus Latvijas un pastāstīt par to, ko redzēja un piedzīvoja.

18.un 19. janvāris. Igaunijas Nacionālā baleta viesizrādes “Trīs musketieri” un  “Silfīda”. 2011. gada decembrī DANCE.LV žurnāls aizsāka sadaļu “…UN BALETS”. Galvenie iemesli – jebkurai profesionālās skatuves dejas formai ir nepieciešama uzmanība un diskusijas; dejas plašāka izprašana nāk par labu visiem.

23. un 24.janvāris. LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā notika Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas apakšprogrammas 4. kursa studentu kompozīcijas darbu izrādes. Tēma – videodeja. Pēdējie darbi pirms diplomdarbiem parāda jauno horeogrāfu raksturus un meklējumu virzienus.

28. un 29. janvāris. Deju skolā “Dzirnas” notika Latvijas Kultūras akadēmijas Laikmetīgās dejas horeogrāfijas apakšprogrammas 4. kursa studentu atklātie eksāmeni laikmetīgajā deja, improvizācijā un klasiskajā dejā. Iespēja redzēt pedagogu rokrakstus un darbu metodes, kā arī spilgts atgādinājums, ka laikmetīgajā dejā tehnika ir ļoti svarīga.

Februāris. Filma “Melnais Gulbis”– baleta pasaule neapmierināta, jo neesot jau tik skarbi, neapmierināta, jo vajadzējis īstu balerīnu rādīt nevis aktrisi. Latvijā spilgtākais notikums saistībā ar filmu ir šaušana kinoteātrī.

8.februāris. Baleta “Kaligula” translācija toreiz vēl kino “Rīga” (tagad “Splendid Palace”). Dejas māksla dzīvas enerģijas apmaiņu ekrāns nevar aizstāt, taču attālinātās izglītošanās iespēja lieliska.

14. un 15. februāris. Ģertrūdes ielas teātrī Olgas Žitluhinas dejas kompānija un grupa “Dzelzs Vilks” rāda savu mīlestības izrādi “Un atkal par to pašu. I daļa”. Šķiet, pagaidām laikmetīgās dejas izrāžu vidū galvenā ilgdzīvotāja – pirmizrāde notika 2005. gada martā Sapņu fabrikā.

15. februāris 11:20 Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras rondo” tiek runāts par mākslas terapiju, tai skaitā, dejas un kustības terapiju. Pacienta pieredzē dalās Inta Balode. 2011. gads liecina, ka dejas terapija ienāk laikmetīgajā dejā, laikmetīgā deja ieiet kustību terapijā.

21. februārīs.  Ballet Etoile Gala koncerts Latvijas Nacionālajā operā. Dažādu baleta viesizrāžu klāsts Latvijā ir gana plašs. Nereti skatāmas ļoti apšaubāma līmeņa izrādes. Šis koncerts drīkstēja nosaukumā iekļaut vārdus “baleta zvaigznes”.

Marts. Izstāde “BODIES: revealed” Spice Home. Cilvēka ķermeņa tuvplāns, iekšplāns un šķērsgriezums.Viens no pirmajiem ierakstiem DANCEPUNKC sadaļā – “Īstie īstie ķermeņi“.

20. marts. Latvijas Nacionālajā operā pēdējo reizi rāda 2010. gadā tapušo laikmetīgās dejas izrādi “APLAM” (horeogrāfe Olga Žitluhina). Pirmais mūsu baleta mēģinājums tikt galā ar laikmetīgās dejas estētiku. Inta Balode, Maija Treile “Aplamā sarakste”

25. marts. Baleta “Kamēliju dāma” pirmizrāde Latvijas Nacionālajā operā. Ir grūti nedomāt par redzētajiem fragmentiem no Džona Noimaijera “Kamēliju dāmas”.

1. aprīlis. Izrāde “Sāra Keina” Ģertrūdes ielas teātrī. Kristīne Borodina ielido un atkal aizlido atpakaļ uz Parīzi, atstājot 2011. gadā spilgtu izrādi un Spēlmaņu nakts 2011./2011. gada nomināciju par labāko kustību mākslinieku.

7.– 10. aprīlis. Hāpsalā notiek Igaunijas dejas skate.

11.– 19. aprīlis. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls. 11. aprīlī – festivāla atklāšana Dzelzceļa stacijā; 12. aprīlī LNO Tartu Vanemuines teātra izrāde “Kazanova”; 13. aprīlī Deju maratons Kongresu namā; 17. aprīlī flamenko izrāde; 18. aprīlī Jogas nospiedumi; 19. aprīlī Gala koncerts.

15. aprīlis. Anša Rūtentāla kustību teātra darbs procesā “Es un mans ķermenis” Medicīnas muzejā.

29. aprīlis. Starptautiskā dejas diena! Darbu sāk DANCE.LV žurnāls. JVLMA notiek Aleksandram Lembergam veltīta konference. Rīgā un citur Latvijā notiek dažādi Dejas dienai veltīti pasākumi.

30. aprīlis. Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotajā Latvijas teātru skatē ārvalstniekiem tiek iekļauta arī deja. Viesošanās Latvijas Kultūras koledžā, kur savu darbu skices rāda Ilze Zīriņa un Dmitrijs Gaitjukevičs. Vakarā Elīnas Breices un Andreja Jarovoja izrāde “Esi ar mani”.

1. maijs. Dejas dienas bezmaksas dejas meistarklases.  Rīgā viesojas un Dejas dienas ietvaros strādā arī divas amerikāņu dejas terapeites, viena no tām arī havajiešu dejas pasniedzēja. Saruna ar terapeitēm rakstā “Par mākslu un sāpēm”.

2. maijs. Projekta “Aklā” pirmizrāde Dirty Deal Teatro. Horeogrāfe Agnese Bordjukova. Dita Eglīte par projektu “Aklā”.

7. maijs. Līgas Libertes vadītās studijas Body & Soul dejas izrāžu “Kā Tev iet?” un “Atraitnes” pirmizrādes Dailes teātrī. Pēc izrādes, protams, rakstām – “Saruna ar skatītāju Beatrisi” un Ditas Eglītes 1000 zīmes.

10. maijs. JVLMA jauno horeogrāfu diplomdarbi LNO Jaunajā zālē.

13. maijs. Džeja dejas koncerts  JVLMA.

14. maijs. Ģertrūdes ielas teātrī draugu kopa slēgtā vakarā dejo “Laikmetīgo deju par gauskājīšiem”. Laikam jau gana intriģējoša māksla, ja gribas pamēģināt?

Muzeju nakts – Olgas Žitluhinas dejas kompānija Dabas muzejā dejo fragmentus no topošās izrādes “Ursus maritimus”.

16. maijs. Deju grupas “Ritms” koncerts VEF kultūras pilī. No “Ritma” nāk un “Ritmā” strādā vairāki pamanāmi laikmetīgās dejas horeogrāfi un dejotāji (Elīna Breice, Sintija Siliņa, Dmitrijs Gaitjukevičs, Evita Birule, Liene Grava). Tādēļ koncertos vienmēr interesantā veidā savijas šova deja un laikmetīgā deja. Dita Eglīte “1000 zīmes: Tango līnijas”. Jautājam, kā šova deja sadzīvo ar laikmetīgo deju?

18. maijs. Horeogrāfu vakars “Iespējams” LNO Jaunajā zālē.

19. maijs. Izrādes “Bez vadiem” pirmizrāde Ģertrūdes ielas teātrī (horeogrāfs Valērijs Oļehno).

Inta Balode “Kas ar cilvēku notiek pēc izrādes?”

Dita Eglīte “1000 zīmes: Bez vadiem”

Jānis Hermanis “Bez vadiem, bez vārdiem, ar vaidiem slaidiem”

20. maijs. Grupas “Dzelzs vilks” koncertizrāde “Zoopera” Matīsa tirgus gaļas paviljonā. Horeogrāfs Andris Kačanovskis.

21.– 28.maijs. Laikmetīgā deja Annas Lindes fonda rīkotajā Baltijas-Vidusjūras pavasara festivālā. 21. maijā meistarklases Valmierā (pasniedzēji Andris Kačanovskis un Santa Grīnfelde). 25. maijā Olgas Žitluhinas dejas kompānijas izglītības programma “Frāzes II” Tukumā un Saldū. 26. maijā Olga Žitluhina un Tareks Halabijs Dirty Deal Teatro. 28. maijā Tareka Halabija izrāde.

Inta Balode “BVPF: īpašie dejas notikumi – par mākslas un dzīves grūtībām”

22. maijs. Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņu koncerts LNO.

27. maijs. Olgas Žitluhinas dejas kompānija ar programmu “Viss baltā” viesojas Siguldā festivālā “Alternatīvais flīģelis”.

30. maijs. Dmitrija Gaitjukeviča izrādes “Inside” un “Meiteņu sapnis” Latvijas Nacionālā teātra O!kartes Jaunajā zālē.

Dita Eglīte “Dmitrija Gaitjukeviča skaistās dejas”

Sintija Siliņa “Par Meiteņu sapni un Inside”

31. maijs. Mākslas centrā Totaldobže notiek Evas Vancānes diplomdarba „Pelni un putekšņi” pirmizrāde.

10.–16. jūnijs. Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls “Laiks dejot”:

10. – 13. jūnijs LKA Laikmetīgās dejas horeogrāfu diplomdarbu izrādes.

13. jūnijs Ilzes Zīriņas izrādes “Kad viņi ir citi” un Dmitrija Gaitjukeviča darba “Persona-Less” pirmizrādes.

14. jūnijs. “Ursus maritimus” darbs procesā. Tatjana Gordejeva un Jevgenijs Pankratovs (Krievija), Gryppen Fyra (Somija)

15. jūnijs. Editta Braun Company (Šveice). Dmitrijs Gaitjukevičs “Meiteņu sapnis”, Elīna Breice “Es esmu dialogs”

16. jūnijs. Hillel Kogan (Izraēla); Laura Kalauza, Martins Šiks (Šveice).

Dita Eglīte “Laikmetīgās dejas festivāla apskats: Laiks dejot un smaidīt”

Inta Balode “Savelkam Laiks dejot 2011 galus”

28. jūnijs – 12. jūlijs. Dissolving body mind borders meistardarbnīca Nicā, Francijā.

Inta Balode “Šķīdinot un kausējot robežas starp prātu un ķermeni”

 

 

0 likes Hronika , Laikmetīgā deja Latvijā
Share: / / /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.